ایرنیک

ایرنیک

شناسه ایرنیک چیست و چرا باید شناسه نیک بسازیم؟

ایرنیک مرکزی برای ثبت دامنه‌های مرتبه‌اول کشوری (.ir) و (.ایران) متولی ثبت، تمدید، انتقال، حذف و انجام همه کارهای فنی، اداری، مالی و حقوقی مرتبط با دامنه‌های سطح‌بالای کد کشوری ‎.ir، و دامنه‌های مرتبه دوم آن شامل ‎.ac.ir، ‎.co.ir، ‎.gov.ir، ‎.id.ir، ‎.net.ir، ‎.org.ir، ‎.sch.ir و دامنه سطح‌بالای کد کشوری بین‌المللی شده .ایران می‌باشد . که در واقع کلیه دامنه های ir و مشتقات آن زیر نظر واحد ثبت دامنه سازمان فیزیک نظری و ریاضیات IPM یا ایرنیک به ثبت می رسند . همچنین مرکز اصلی ثبت دامنه های ir سازمان جهانی ICANN می باشد، و کلیه دامنه های ir پس از تائید این مرکز به ثبت نهایی می رسند.

ساخت شناسه نیک برای دامنه ir یا ایران و مشتقات آنها

بعد از ثبت نام و درج کامل مشخصات خود در سامانه ایرنیک شناسه ای با فرمت aw50-irnic برای شما ارسال میشود . که در حقیقت کد مشخصات سازمانی یا فردی شماست .

ممکن است دامنه توسط نماینده ایرنیک به ثبت برسد . در اینصورت مرکز ثبت از اطلاعات دریافتی از سایت نماینده، به صورت خودکاریک شناسه ایجاد کرده و برسی میکند که ایا ایمیل اعلام شده قبلا برای دریافت شناسه به کار برده شده است یا خیر. اگر قبلا استفاده شده باشد همان شناسه قبلی را به دامنه اختصاص میدهد . در غیر اینصورت شناسه جدیدی ارسال میشود . پس همه ما یکبار شناسه دریافت میکنیم

شناسه ایرنیک می تواند علاوه بر صاحب امتیاز، رابط فنی یا اداری یا مالی یک دامنه دیگر نیز قرار بگیرد.
هر شناسه ایرنیک می تواند صاحب امتیاز یا رابط تعداد نامحدود دامنه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *